تمیز کردن تشک خوشخواب

آسان ترین روش تمیز کردن تشک خواب برای خانه دارها!

برای تمیز کردن خوشخواب و تشک تخت خواب خود، نباید عجولانه عمل کنید و حتما باید در روزی اقدام به تمیز کردن تشک ها کنید که زمان کافی برای طی تمام مراحل آن را داشته باشید، تمیز کردن تشک ها اثر مثبتی بر هوای اتاق خوابتان دارد و باعث می شود تا حدود بسیار زیادی از آلرژی ها و ناراحتی های پوستی کاسته شود و به اصطلاح خودمانی فضای اتاق خواب سبک تر شود. اگر تشک خواب شما لکه ای برداشته است اصلا نگران نباشید چرا که تمیز کردن آن کار دشواری نیست. در این مطلب از آرونیوز به شما گفته می‌شود چگونه با استفاده از وسایل موجود در منزل از تشک خوشخواب خود مراقبت کنید.

گام اول: تشک را از تخت خواب جدا کنید

۱- بالش‌ها، روتختی و سایر چیزها را از روی تشک تخت خواب بردارید. پارچه‌های قابل شستشو را از بالش یا کوسن ها جدا کنید.

توجه: پنجره‌های اتاق را باز کنید تا هوای تازه جایگزین کهنگی شود و گرد و خاک احتمالی نیز بیرون برود.

۲- سپس ملحفه، روکش یا محافظ خوشخواب را جدا کنید و در سبد لباس‌های کثیف قرار دهید.

۳- ملحفه‌های روی بالش و سایر پارچه‌های قابل شستشو تخت خواب را داخل لباس شویی بریزید تا شسته شود.

توجه: هنگام شستشوی پارچه‌ها برچسب شستشوی روی آن را بخوانید و از دستور شستشو از میزان گرمای آب گرم و خشک کردن مورد نیاز پارچه آگاه شوید.

گام دوم: ضدعفونی و تمیز کردن تشک خواب

۱- اولین اقدام برای تمیز کردن تشک خواب ، استفاده از جارو برقی است. روی خوشخواب را جاروبرقی بکشید و تمامی گرد و غبار، پوست مرده، مو و سایر آلودگی‌ها را از روی آن بزدایید. با سر جارو برقی فرچه‌ای کناره‌های خوشخواب را نیز خوب جارو کنید.

۲- اگر لکه تازه ای روی تشک خواب شما وجود دارد حتما سریعا با پارچه ای نم دار نسبت به پاکسازی اولیه اقدام کنید. یک پارچه تمیز را با آب سرد خیس کنید و به آرامی روی قسمت لکه شده بکشید.

توجه: دقت کنید که پارچه را به آرامی روی تشک خوشخواب خود بکشید، اگر با سختی این کار را انجام دهید لکه نفوذ بیشتری در پارچه خواهد کرد و پاک کردن آن دشوار تر می شود.

۳- دو قاشق غذا خوری آب اکسیژنه را با یک قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی مخلوط کنید و به خوبی هم بزنید. با یک مسواک این ترکیب را روی قسمت‌های لکه شده تشک تخت خواب بکشید و بعد با یک دستمال تمیز و مرطوب روی آن را پاک کنید.

توجه: اگر جنس تشک شما از فوم است، از مقدار کمی تمیز کننده و دستمال مناسب برای پاک کردن روکش آن استفاده کنید. فوم هرگز نباید مرطوب شود. علاوه بر مایعات، این محلول برای تمیز کردن سایر لکه‌های روی تشک تخت خواب مانند مواد غذایی و خاک نیز موثر است.

۴- برای پاک کردن لکه‌ها می‌توانید از یک محلول تمیز کننده آنزیمی استفاده کنید. محلول تمیز کننده را روی یک دستمال اسپری کنید و روی قسمت‌های لکه شده تشک بکشید سپس با یک پارچه تمیز و مرطوب دیگر، روی تشک خوشخواب را تمیز کنید.

توجه: هرگز پاک کننده مایع (همه کاره) را روی تشک خوشخواب اسپری نکنید. 

۵- با جوش شیرین تشک خوشخواب را ضد عفونی کنید. برای ضد عفونی کردن کل تشک خوشخواب روی آن را به خوبی با جوش شیرین آغشته کرده و دقت کنید همه قسمت‌های تشک تخت خواب با جوش شیرین پوشیده شود. این کار در رفع لکه‌های روی تشک و رفع بوی بد آن نیز موثر است.

۶- صبر کنید تا جوش شیرین ۳۰ دقیقه (نیم ساعت) روی تشک بماند. این کار باعث جذب میکروب‌ها، بوی بد، تجزیه اسید‌ها و باکتری‌ها و ضد عفونی شدن تشک تخت خواب می‌شود. حتی می‌توانید مدت زمان طولانی‌تری صبر کنید.

۷- با جاروبرقی پودر جوش شیرین را از روی تخت جارو کنید، قسمت‌های کنار خوشخواب و تمامی قسمت‌ها را خوب جارو بکشید تا پودر کاملا از روی تشک برداشته شود.

۸- بعد از تمیز و ضدعفونی کردن تشک خوشخواب، پنجره‌ها را باز بگذارید تا هوای تازه باعث خشک شدن قسمت‌های مرطوب روی تشک شود. بعد از خشک شدن تشک خوشخواب را سر جای خود قرار دهید.

 

نگهداری از تشک خوشخواب

۱- هر سه ماه یا شش ماه یکبار تشک خوشخواب را ۱۸۰ درجه بچرخانید تا قسمت بالایی و پایینی جا به جا شوند و همینطور تشک پشت و رو گردد.

۲- برای تشک خوشخواب یک محافظ تشک تهیه کنید. این محافظ که در بازار موجود است یک لایه پلاستیکی درون خود دارد که مانع نفوذ آب و آلودگی‌ها به تشک خوشخواب می‌شود. محافظی به نام پد تشک نیز وجود دارد که تنها روی لایه بالایی تشک قرار می‌گیرد و از آن در برابر مایعات و غیره محافظت می‌کند.

پد محافظ تشک خوشخواب

۳- روی تشک را با یک پارچه یا ملحفه تمیز بپوشانید و سپس رو تختی، بالش‌ها و سایر وسایل را روی تخت بگذارید. با این کار از نفوذ پوست‌های مرده، مو و سایر آلودگی‌ها به تشک جلوگیری کرده و به علاوه شستشوی ملحفه روی تشک کار چندان دشواری نیست.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =