کفش جیر را تمیز کنید!

تمیز کردن کفش های جیر با روش هایی آسان

کفش‌های جیر، با این که مورد استفاده ما ایرانیها هستند، اما به شدت در معرض ساییدگی، خش و لکه دار شدن قرار دارند و تمیز کردن آن‌ها کار دشواری به نظر می‌رسد. ما در آرونیوز روش‌های عالی برای پا کردن کفش جیر به شما پیشنهاد می‌کنیم.

روش اول: تمیز کردن گرد و خاک و خراش از روی کفش جیر

۱- یک برس مخصوص کفش جیر تهیه کنید و مطمئن شوید که کفش شما خشک است. جیر دارای دانه‌های نرم است و با یک برس مخصوص به خوبی تمیز می‌شود. اگر کفش شما دارای برچسب مراقبت می‌باشد، بهتر است از آنچه سازنده پیشنهاد می‌کند استفاده کنید.

جیر به آب بسیار حساس است، بنابر این بهترین زمان تمیز کردن کفش جیر زمانی است که خشک باشد. پاک کردن و کشیدن برس روی کفش جیر وقتی که خیس است باعث از بین رفتن دانه‌های جیر می‌شود.

۲- برای تمیز کردن گرد و خاک، به آرامی روی کفش برس بکشید. استفاده از برس برای تمیز کردن جیر باید به آرامی مسواک زدن باشد. گرد و غباری که روی کفش انباشته شده است را با عقب و جلو بردن برس پاک کنید. توجه کنید که برس را دایره‌ای شکل روی کفش جیر حرکت ندهید.

۳- از حرکت محکم برس روی قسمت‌های کفش جیر که کثیفی زیادی دارند خودداری کنید، زیرا حرکت سریع و محکم باعث مات شدن قسمت‌هایی از کفش جیر می‌شود. برای کثیفی‌های چسبیده به کفش سعی کنید از یک شی تیز مثل لبه چاقو استفاده کنید و به آرامی کثیفی را از روی آن جدا کنید.

۴- می‌توانید برای کثیفی‌های سخت یا چسبنده از پاک کننده مخصوص استفاده کنید. مالش زیاد برس روی جیر باعث ساییدگی آن می‌شود، با مداد پاک کن یا یک تکه از کرپ (لاستیک پلیسه دار که از کفی کفش ساخته شده) کثیفی پاک خواهد شد.
مداد پاک کن یا کرپ را روی سطح کفش جیر بمالید، فشار متوسطی اعمال کنید و این کار را ادامه دهید تا کثیفی‌های چسبیده روی کفش جیر پاک شوند.

۵- وقتی گرد و غبار و لکه‌های روی کفش جیر را پاک کردید، زمان استفاده از اسپری مخصوص کفش جیر است. این اسپری معمولا در فروشگاه‌های چرم فروشی پیدا می‌شود.
اسپری مخصوص را روی تمامی قسمت‌های کفش جیر بپاشید و ده دقیقه صبر کنید تا اسپری کار خود را انجام دهد. استفاده از اسپری باعث می‌شود که گرد و غبار و لکه کمتری روی کفش ظاهر شود.

روش دوم: پاک کردن لکه آب از روی کفش جیر

۱- یک کاسه آب بردارید، برس مخصوص تمیز کردن کفش جیر را در آن خیس کرده و روی همه قسمت‌ها بکشید تا همه لکه‌ها و اطراف کفش مرطوب شود.

۲- کفش جیر را با یک دستمال خشک به آرامی پاک کنید تا آب اضافی از قسمت مرطوب گرفته شود.

۳- یک کاغذ بدون جوهر بردارید و مچاله کنید و آن را درون کفش خود زیر قسمت خیس شده قرار دهید تا باقی نم روی جیر را جذب کند. مواظب باشید روزنامه یا کاغذ کتاب داخل کفش قرار ندهید، زیرا ممکن است جوهر خود را به جیر منتقل کنند.

۴- بگذارید یک شب کاغذ درون کفش بماند. کفش را در جای خشک و خنک بگذارید که تهویه مناسبی داشته باشد.

۵- بعد از خشک شدن کفش، برس مخصوص کفش جیر را بردارید و به آرامی روی کفش بکشید تا دانه‌های جیر به حالت اولیه خود برگردد.

راه حل‌های خانگی برای تمیز کردن کفش جیر

۱- برای از بین بردن لکه‌های روی کفش جیر، یک پارچه تمیز را درون کاسه حاوی سرکه سفید فرو کنید و به آرامی روی سطح جیر بکشید. صبر کنید کفش خشک شود، سپس با برس مخصوص جیر آن را برس بکشید تا دانه‌های جیر که در اثر رطوبت تغییر شکل داده بودند به حالت قبلی خود بازگردند.

۲- یک سیم ظرفشویی مفتولی نرم بردارید و روی لکه‌های خشک چسبیده به کفش جیر بکشید. بعد از پاک کردن لکه‌ها با برس مخصوص کفش جیر روی آن را به خوبی پاک کنید تا همه قسمت‌های جیر روی کفش یکنواخت و زیبا شود.

۳- اگر برس مخصوص کفش جیر ندارید می‌توانید از یک سنباده برای تمیز کردن استفاده کنید. سنباده را روی بخار آب بگیرید تا داغ شود. سپس آن را به آرامی در یک جهت و نه با حرکات دایره ای، روی سطح کفش بکشید. سنباده داغ باعث باز شدن منافذ جیر می‌شود و تمیز کردن آن را آسان می‌کند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + یک =